Skip to main content
Sports
West Orange Times & Observer Wednesday, May 20, 2020 6 days ago

Observer All-Area teams: Girls track and field

Share
The season may have been cut short, but that didn't stop local track and field athletes from dominating the competition.
by: Troy Herring Sports Editor

Although the FHSAA has cut the spring season short because of the coronavirus pandemic, that doesn’t mean there wasn’t plenty of incredible play to celebrate in West Orange and Southwest Orange.

As the Observer continues its All-Area series, this week, we honor the area’s best in girls track and field.

 

FIRST TEAM

Amaya Ugarte, Windermere, senior

Best finishes: First-place finishes in the high jump, long jump and triple jump at the Windermere Meet of Champions Classic.

Quick hit: The most decorated track and field athlete in the school’s history, Ugarte finished her Windermere career with a season featuring six first-place finishes in seven races.
 

Gabriele Matthews, Dr. Phillips, senior

Best finishes: First place in 100-meter hurdles and third-place finish in Sanford-Seminole Open.

Quick hit: Matthews was a consistent top-five finisher for the Panthers, picking up four top-five finishes in the 100-meter hurdles and two top-five finishes in the 300-meter hurdles.
 

Mckenzi Neal, TFA, senior

Best finishes: First place in the shot put and third place in discus at the Royal Open.

Quick hit: When it came to shot put and discus, Neal was one of the best. She finished with one first-place finish and two second-place finishes in shot put while picking up two third-place finishes and one second-place finish in discus.
 

Miracle Johnson, Ocoee, sophomore

Best finishes: Finished in first place in 100 meters and long jump, and second place in 200 meters and triple jump at Mount Dora Christian Invitational.

Quick hit: Johnson was critical to Ocoee’s success this season, as she walked away with four first-place finishes in the 100 meters while also picking up top-three finishes in the 200 meters and long jump.
 

Alyia Green, Olympia, sophomore

Best finishes: Second place in 100 meters at Tohopekaliga Invitational and Brian Jaeger Elite Classic.

Quick hit: Out of the seven races she ran, Green finished in the top five on six different occasions, finding the most success in the 100 meters.
 

Dr. Phillips 4x100 relay team

Members: Jarvia Carr, Shakaeja Dore, Lourdes Safford, Rayanna Mathis (at Larry Kelly Invitational); Irmiris Mendez, Jarvia Carr, Shakaeja Dore, Lourdes Safford (at Sam Burley HOF Invitational)

Best finishes: First place at the Flagler Pre-Season Pinnacle Classic and the Larry Kelly Invitational.

Quick hit: Not once in the short season did the Panthers finish outside of the top five, and the 4x100 relay team finished with two first-place finishes.
 

Lourdes Safford, Dr. Phillips, sophomore

Best finishes: First place in the 400 meters and 4x100 relay at the Larry Kelly Invitational.

Quick hit: Safford was a part of the Panthers’ dominating 4x100 relay team, and a constant top-10 finisher in the 200, 300 and 400 meters.
 

Daijah Dacosta-Moore, Olympia, senior

Best finishes: Four top-10 finishes in the triple jump at multiple events.

Quick hit: Dacosta-Moore was a bit of a utility woman for the Olympia track and field team, as she placed in the top 10 of the 100 meters, 200 meters, 300 meters, long jump, triple jump, 4x100 relay and SMR 100-100-200-400 meters.
 

Amari Sims, Windermere, senior

Best finishes: Top-10 finishes at Jeff Wentworth Relays in the 100-meter hurdles, fourth in the triple jump and sixth in high jump.

Quick hit: Sims had a strong season for the Wolverines, as she picked up top-10 finishes in the 100-meter hurdles, javelin, high jump and triple jump.
 

Domanique Douglas, Dr. Phillips, senior

Best finishes: First place in the long jump at Larry Kelly Invitational, first place in the triple jump at Flagler Pre-Season Pinnacle Classic.

Quick hit: Douglas was a strong finisher for the Panthers in the jump events, as she finished with eight top-10 finishes (five top-five finishes) in 10 events across the long jump and triple jump.
 

Aysha Miller, Olympia, junior

Best finishes: First place in the triple jump and fourth place in the 4x100 relay at the Poinciana Relays.

Quick hit: Miller was a do-it-all athlete for the Titans, with top-10 finishes in the 100-meter hurdles, 300-meter hurdles, triple jump, 4x100 relay and SMR 100-100-200-400m.
 

Ma`kala Davis, Ocoee, freshman

Best finishes: First place in the triple jump and third place in long jump at the Mount Dora Christian Invitational.

Quick hit: As a freshman, Ocoee’s Davis started her high school track career strong with four top-five finishes in the long jump and triple jump — which includes a win in the triple jump at the Mount Dora Christian Invitational.
 

SECOND TEAM

Liberty Jensen, TFA, senior

Dr. Phillips 4x400 relay team

Katie Ranck, Windermere, junior

Rayanna Mathis, Dr. Phillips, sophomore

Ocoee 4x400 relay team

Ivana Edward, Windermere, freshman

Jarvia Carr, Dr. Phillips, sophomore

Zy’Kerriah Croker, Ocoee, junior

Irmiris Mendez, Dr. Phillips, junior

Ocoee 4x100 relay team
 

THIRD TEAM

Elisha Robinson, Dr. Phillips, junior

Maya Lis, Dr. Phillips, freshman

Kaitlyn Clark, Foundation, freshman

Eriona Sherwood, Ocoee, junior

Dr. Phillips 4x800 relay team

Samantha Sanchez, Ocoee, senior

Shakaeja Dore, Dr. Phillips, junior

Ezzaria Hill, Olympia, junior

Shaliyah Brown, Windermere, senior

Roxanne Deisseroth, Dr. Phillips, senior

 

HONORABLE MENTION

Rikiya Mitchell, West Orange, senior

Mirabella Miranda, Windermere Prep, junior

Jasmine Little, Dr. Phillips, sophomore

Tori Hawk, Windermere, junior

Nosharai Harris, Windermere, junior

Emily Powelson, TFA, freshman

Castina Prudent, Ocoee, freshman

Katelyn Pyka, Dr. Phillips, freshman

Troy Herring is the sports editor at the West Orange Times and Windermere Observer. He is a graduate of the University of Mount Olive (BS '12) and the University of Alabama (MA '16)....

See All Articles by Troy

Related Stories

Advertisement